Спилок з покриттям
- це економний варіант натуральної шкіри. Листи спилка мають рівномірну товщину по всій площі, добре обрізані рівні краї. Це дозволяє розкроїти шкіру з мінімальною кількістю відходів.
Як роблять спилок?
Методом розпилювання на спеціальному обладнанні пошарово поділяють шкури великої рогатої худоби на окремі більш тонкі шари з подальшою обробкою їх зовнішньої поверхні.
Таким чином вдається отримати відразу декілька окремих шкур великої рогатої худоби дорівнює площі з певною заданою товщиною.
Кількість підсумкових шкіряних шарів залежить від початкової товщини шкури і становить від 3 до 6 штук, частіше з однієї шкури отримують три пласта шкіри. У професійному середовищі тільки верхній (лицьовий) шар, який зберігає природній вигляд, називається натуральною лицьовою шкірою. Другий, наступний за ним шар отримав назву середнього спилка, третій і наступні - бахтармяного.
Верхній шар - це лицьова шкіра.
Середній шар (1 спилок) використовують в двох варіантах:
- як спил-велюр для виробництва взуття, шкіргалантереї - економна альтернатива лицьовому велюру
- як спил з покриттям - економна альтернатива лицьовій шкірі.
Третій шар (2 спилок) і наступні - це бахтармяний спилок. Використовується як сировина для клею і технічного желатину. Іноді бахтармяний спил застосовують для виробництва захисних накладок і рукавичок для зварників, тому що він має підвищену жароміцність.
Детальніше про середній спилок
Шар спилку відразу після шерфування шкіри з двох сторін є поверхнею з ворсом рівним по всій площині, та схожий на натуральний велюр. Його катають гарячим пресом і додатково обробляють, щоб максимально поліпшити його властивості.
Для наближення властивостей спилка до лицьової шкірі для виробництва з нього взуття і галантерейний виробів, на нього наносять різні покриття й тиснуть пресом, створюючи на одній зі сторін 100% штучну мерею. Така обробка робить спилок схожим на лицьову шкіру не тільки зовні, але і змінює її фізико-механічні властивості.
Технології нанесення штучного покриття
можуть бути різні:
- нанесення спеціальних клеїв і смол з подальшим пресуванням плитою, що імітує натуральну мерею;
- покриття спилка плівкою на основі мікропористого поліуретану
- розпиленням рідкого поліуретану на спилок
- обробка спилка акриловими смолами розпиленням з наступним пресуванням для створення ефекту натуральної лицьової поверхні - це дозволяє створювати матові, напівматові, напівглянсові або глянцеві ефекти штучної лицьовій поверхні
- іноді застосовуються комбіновані суміші поліуретану, акрилу і інших речовин
- нанесення різних принтів робить покривний спилок ще більш привабливим матеріалом для створення виробів
Відмінності спилка від лицьової шкіри
обумовлені способом його отримання. В процесі шерфованія порушується структура сировини, міцні колагенові волокна залишаються в лицьовій частині, а робітники матеріал набуває такі недоліки:
- структура початкового сировини має більш рихлу текстуру, меншу щільність
- знижена паро- і повітропроникність
- слабка стійкість до температурних перепадів,
- спилок більш жорсткий, має низьку еластичність
- вироби погано відновлюють форму
Незважаючи на те, що на спилку створюється штучне «лице», він залишається 100% натуральною шкірою, має свої
Переваги:
- вартість спилка з покриттям в 2-3 рази нижче, ніж ціна лицьової шкіри
- він практичний та зносостійкий в експлуатації;
- спил з покриттям має хороші вологовідштовхувальні властивості та підходить для виробництва взуття, галантерейних виробів, меблів;
- сучасні технології нанесення штучної лицьової поверхні дозволяють створювати фактуру, яка не поступається за привабливістю натуральній лицьовій шкірі
У магазині Aligo Group ми пропонуємо купити спилок з покриттям, створеним методом пошарового розпилення акриловими смолами з наступним пресуванням - найміцніший та зносостійкий варіант цієї шкіри.
Для зручності вибору ми розділили спилок покривний на дві основні групи:
ВОЛИНЬ це напівглянцева або глянсова шкіра
ПРОВАНС - це напівматова або матова шкіра
Широкий вибір надає можливість купити покривний спил для будь-яких потреб
Шкіри мають різні товщини від 1,0 до 2,2 мм
Середній розмір шкір 1,5 м2